מיטב התוצרת העולמית של האמנות הנאיבית שנוצרה בזמן הקורונה תוצג בתל-אביב

"נאיביות בימי קורונה" תערוכה שתיפתח בגלריה ג'ינא לאמנות נאיבית בינלאומית

התערוכה תוצג החל מיום ה’, ה-18 בנובמבר, בגלריה ג'ינא לאמנות נאיבית.

                                             נעילה: יום שישי, ה-4 בפברואר 2022

                  שעות פתיחה: ב'-ה' 12:00-19:00, ו’ וערבי חג 10:00-14:00

צילום: ליהי וייס

הסתגרות, ז'אן-פייר לוראן, בלגיה, 2020, אקריליק על לוח קנבס

מגפת הקורונה הגיחה לחיינו (בישראל) בפברואר 2020. מאז ועד היום, חיינו עברו שינויים והתאמות שונים ומשונים. שגרת יומנו הופרה חדשות לבקרים ונכנסו אליה מושגים שלעולם לא חשבנו שיהפכו לחלק אינטגרלי מחיינו כגון: סגרים, בידודים, עטית מסיכות, עבודה מהבית והגבלת התקהלויות.

פעילויות אותן לקחנו כמובן מאליו, כפגישה עם חברים בבית קפה, הליכה לתיאטרון וארוחות חג בחיק המשפחה המורחבת, הפכו באבחה למושא תשוקה בלתי מושגת.

ההגבלות שהוטלו עלינו בעקבות המגפה העכירו את חיינו, אך גם גרמו לנו להעריך דברים אותם לקחנו תמיד כמובנים מאליהם. המגפה גרמה לנו להכיר בשבריריות חיינו, אך גם להדגיש את חשיבותו של כל רגע בהם, כל מגע אנושי והעניקה לנו הערכה מחודשת למוכר ולבטוח.

כיצד התמודדה האנושות עם הקורונה?!

זאת נוכל לדעת רק בעוד מספר שנים, לאחר שישקע האבק על ההתנסות הזו שכולנו עוברים, ויוסקו מסקנות שיסוכמו ויכנסו לספרי ההיסטוריה.

אך כיצד התמודדו האמנים הנאיבים והאמניות הנאיביות עם הקורונה?!

על שאלה זו תנסה לענות התערוכה "נאיביות בימי קורונה" שתיפתח בגלריה ג'ינא ב-18 לנובמבר, גם אם בצורה חלקית ובצניעות המתבקשת, בתערוכה יבליטו האמנים את החיובי והיפה, כאחד מהמאפיינים המהותיים של הז'אנר.

האמנות הנאיבית מתעלה לרוב מעל לקשיי היומיום והקונפליקטים איתם אנו מתמודדים לאורך חיינו. הז'אנר חוגג את החיים הפשוטים, האידיליים בעיני האמנים חיים שהם זוכרים מילדותם או מדמיינים ומבקשים שיהיו לנו. התפיסה הנוסטלגית הזו הינה על-זמנית ולרוב אינה מושפעת מתהליכים ואירועים חולפים.

בתערוכה "נאיביות בימי קורונה", יוכלו המבקרים בגלריה ג'ינא לראות מצד אחד, עבודות שנוצרו תחת התפיסה הנ"ל. וייווכחו שלמרות התקופה המאתגרת שאנו עוברים, המגפה אינה נוכחת בעבודות אמנות אלו. הכוח של הנאיביות חזק מאבני הנגף הזמניים שבהם נתקלים האמנים בדרכם.

לעומתם, יוצגו בתערוכה עבודות נאיביות אשר מתייחסות בצורה זו או אחרת לחוויית האמן את תקופת המגפה. הצורה בה מתייחסים האמנים לתקופה מאתגרת זו, היא לפעמים ברורה, ישירה ומובנת, ולפעמים מתבטאת רק במרומז או כביטוי לחוויה מאוד אישית של האמנים אשר רק למקרא דברי ההסבר שלהם נוכל לרדת לסוף דעתם ולהבין את ההקשר לקורונה.

אנו מזמינים אתכם להתרשם ולהנות מכמוסות הזמן שהאמנים הנאיביים יצרו במיוחד לתערוכה זו, כמוסות זמן שייכנסו לדפי ההיסטוריה.

התערוכה תימשך עד לתחילת חודש פברואר.

 

דיוקן משפחתי, יצחק בוברמן, ישראל, 2021

גלריה ג'ינא בצפון הישן של תל אביב היא הגלריה היחידה בעולם המתמחה באמנות נאיבית בינלאומית. בגלריה ניתן למצוא עבודות של למעלה מ-200 אמנים, מ-37 מדינות שונות.

 

צלמת- ליהי וייס

Comments are closed.