הספר שהביא את כותבו להתמוטטות נפשית‎

הרומן "סיפור"  – ספרו השלישי של שחר גבאי הוא מעבדה לרעיונות של תודעה, זיכרון, הכרה אנושית וכינונה של זהות. הספר שכתיבתו נמשכה כשמונה שנים הוא מסמך פסיכולוגי ופילוסופי מרתק שיורד לבסיסה של ההוויה האנושית ומפרק אותה לגורמים, עובר במחוזות הטירוף ואבדן הדעת, ובוחן לעומק כיצד ה'אני' מתכונן לפי הסיפורים שאנו מלקטים בדרך. במרכזו דמות גיבור משוטט נטול זיכרון וזהות. בהיעדר אישיות משל עצמו הוא משתרג כמו כספית מותכת אל תוך נפשן של הדמויות שהוא פוגש בדרך או מעלה מתוך שברי זכרונותיו, עד שהוא מאמץ את סיפורן והופך, לפחות לזמן מה, להיות הן.

הרעיון לסיפור עלה אצל המחבר מתוך החוויה הקיומית הפרטית שלו, לאחר ששנים מחייו נמחקו כליל מתודעתו בשל טראומה שחווה. שנתיים בתוך הכתיבה של הספר אביו – מדען מצליח , דוקטור לביוכימיה ופיזיקה – עבר תאונה שבעקבותיה איבד באחת את זיכרונו והפך להיות מעין 'טאבולה ראסה'. שני אלו – האב והבן – הם הבסיס לספר זה.

חלקים מהספר מבוססים על רסיסים של זכרונות ילדותו של המחבר, אירועים שספק אירעו כך ספק עוותו ושונו בידי השכחה והזיכרון המתעתע. פרקי הטיפול של דמות הפסיכולוג (ראו בהמשך) נכתבו בהשראת מפגשיו של המחבר עם המטפלת שלו – פסיכולוגית יונגיאנית ושמאנית פרואנית.

גרפיקה: ינאי סגל

Continue reading

מיטב התוצרת העולמית של האמנות הנאיבית שנוצרה בזמן הקורונה תוצג בתל-אביב

"נאיביות בימי קורונה" תערוכה שתיפתח בגלריה ג'ינא לאמנות נאיבית בינלאומית

התערוכה תוצג החל מיום ה’, ה-18 בנובמבר, בגלריה ג'ינא לאמנות נאיבית.

                                             נעילה: יום שישי, ה-4 בפברואר 2022

                  שעות פתיחה: ב'-ה' 12:00-19:00, ו’ וערבי חג 10:00-14:00

צילום: ליהי וייס

הסתגרות, ז'אן-פייר לוראן, בלגיה, 2020, אקריליק על לוח קנבס

Continue reading

דימיון ומציאות של העולים ממרוקו

בספר הפרוזה הראשון של המשוררת והציירת פרלה אהרוני, היא משלבת חלקים מסיפורה האישי ביחד עם דמויות ספרותיות פרי דימיונה ויוצרת רומן רב-רבדי השופך אור על העלייה הגדולה ממרוקו ועל החיים והחלומות של יוצאי מרוקו בישראל עד היום!

Continue reading

זום אין, זום אאוט במכחול", תערוכה חדשה ברעננה

תערוכת היחיד החדשה של בוריס לייפר תציג שתי סדרות של הצייר ההיפר-ריאליסטי יוצא ברה"מ, שנוצרו בשנתיים האחרונות: סדרת פורטרטים או דמותה השלמה של אישתו נינה, וסדרת טבע דומם של מיני מזונות, פירות, ירקות ופרחים.

פתיחת התערוכה: מוצ"ש 6.11.2021 בשעה 20:00

במעמד מר חיים ברוידא, ראש העיר רעננה וגב' ענבר הוכברג, סגנית ראש העיר

נעילת התערוכה: 4.12.2021

הגלריה העירונית בבית יד לבנים, אחוזה 147, רעננה

שעות הביקור: ימים א'-ה' 9:00 – 19:00; ימי ו' 9:00 –

צילומים: רמי זרנגר

12:00

העולם ההיפר-ריאלי מכחיש את הניגוד בין האמיתי לשקרי, כך גם הציורים של בוריס לייפר שיוצגו בתערוכה "'זום אין', 'זום אאוט' במכחול" שתיפתח ברעננה במהלך חודש נובמבר, מטשטשים את הגבול שבין המציאות הממשית למציאות הווירטואלית. כפועל יוצא תנועת מכחולו על פורמט ציוריו מדמה תנועת עדשת זום של מצלמה, המתקרבת אל הדמות או אל האובייקט (מושאי הציור),  או מתרחקת ממנו, במשמע: "זום אין", "זום אאוט" – מן המאקרו אל המיקרו ולהיפך, ובאותה נשימה גם מן השלם אל הפרגמנט ובחזרה.

במהלך השנים 2020-2019 שקד בוריס לייפר על שתי סדרות חדשות של ציוריו: בסדרה האחת התמקד בתיאור טבע דומם של פירות, ירקות, מיני מזונות ופרחים ובשנייה בתיאור רעייתו נינה – פניה, דמותה השלמה או פרטים ממנה.

לדברי האוצרת אורנה פיכמן: "יכולת הראייה של לייפר את נינה, מושא ציוריו, מאששת סוג של ראייה חודרת חוצה גבולות וזמן. לייפר מערבל את עולמו הרגשי והחווייתי כשהוא מצייר אותה. פניה כאילו זרמו עמו ונשאו אליו את מבטם. כך יצר האמן לנינה מעין יומן חיים ויזואלי המספר על השתנותה. מסע בזמן כשכל זמן מונצח וכל הזמן. לייפר דאג שלא ליפות בציוריו את המודליסטית שלו. הוא מבצע בציוריו סוג של חקירה רוחנית-פסיכולוגית שלה, ובדרך זו הוא הופך עצמו לאמן חוקר חיים."

על סדרת הציורים בה צייר את אשתו נינה: "לייפר בוחר לצייר את נינה, המודל האישי הקרוב אליו ביותר. תיאוריה מתאפיינים בהשפעה חזקה מאמנות הציור הבארוקי בה הושם דגש על רגשנות, דינמיות, מורכבות, מיזוג ניגודים ותנועה. הוא מתבונן בה מקרוב ומצייר כל קמט או קפל עור שבגופה תוך התחקות מדוייקת אחר הפרטים הקטנים ביותר. בנוסף יוצר לייפר דרמתיות בתיאורים על ידי משחקי אור וצל (קיארוסקורו). משחקי אור וצל מאזכרים את ציוריו של מיכאלאנג'לו מריזי דה קאראווג'ו (1557-1610), שהיה חלוץ סגנון הציור הבארוקי באיטליה. בדומה לקאראווג'ו גם לייפר פונה אל החושים, אל הרגשות, אל הדמיון, תוך שאיפה להגיע להישגים מעוררי השתאות, שיקסימו וישבו את לב הצופים ביצירותיו."

על סדרת הדוממים: "בסדרת הציורים השנייה שלו בתערוכה מתוארים פירות, ירקות, סוגי מזונות אותם סידר האמן על משטחים כאלה או אחרים וכן תיאורי פרחים – בכל אלה עושה לייפר שימוש ניכר בסגנון זה. הסגנון הפוטוריאליסטי מתבטא בריאליזם צילומי כלומר: ציור שנראה כמו תצלום וברוב המקרים גם צוייר על פי תצלום. בהיות לייפר צייר רב כישרונות, מיומן וחד-עין הוא יוצר ציור מדוייק יותר מתצלום. ציור שהוא בעל חיות רבה יותר, שאיננו נתון למגבלות של עומק, שדה או פוקוס. הדבר דורש ממנו כאמן החלטה מודעת לנטוש את הנאמנות לתצלום ולהכניס פרטי צבע ותאורה, שעדשת המצלמה מבליעה מסיבות אופטיות. לסוג מהלך זה מיועד המונח היפר-ריאליזם (ריאליזם-יתר), המגדיר את יכולתו ורצונו של הצייר הצילומי לדייק עד גבול האפשר.

פירות, ירקות, סוגי מזונות ופרחים הם נושאים חביבים ומועדפים אצל ציירים היפר-ריאליסטים וכך גם אצל לייפר, משום האתגר שמציבים המרקמים המיוחדים כמו גם תרכובות הצבעים העשירות שלהם. עמידה באתגר זה הניבה אצל לייפר סדרת ציור כמעט "אכיל" ומגרה את כל החושים, כשתיאורי הפרחים במיוחד כמו היו מזמינים אותנו, הצופים בהם, להתקרב אל הפורמט, למשש ולחוש את עלי כותרתם העדינים ולשאוף מניחוחם.

בוריס לייפר נולד באוקראינה בשנת 1946, משנת 1969 עד 1975 למד באקדמיה לאמנויות בסט. פטרסבורג, בעלת הזיקה לציור האירופאי-המסורתי-ריאליסטי. כמו כן, עבד כצייר תפאורות בתיאטרון הרוסי. הלימוד באקדמיה לאמנות יחד עם העיצוב לתיאטרון מסבירים את נטייתו כאמן ליצור בעבודותיו קומפוזיציות "מבוימות".

 

 

הומור ודימיון עם ראייה מדויקת של מציאות חונקת.

ספרה החדש של ברכה רוזנפלד עוסק בהיעדרו של הבית, כמו יוצרים רבים שהושפעה מהעליה למדינת ישראל בשנותיה הראשונות.


ציור השער: לנה פיינבורג-לילינהיים. עיצוב העטיפה: הוצאת ספרא

Continue reading

ספר אוטוביוגרפי חושפני ונועז של מו"לית בכירה נותן מבט רענן על דור הילדים שגדלו בצל השואה, על מעברים כדרך להתמודדות עם קשיים, על החברה הישראלית ועל העולם האקדמי.‎

ספר אוטוביוגרפי חושפני ונועז של מו"לית בכירה נותן מבט רענן על דור הילדים שגדלו בצל השואה, על מעברים כדרך להתמודדות עם קשיים, על החברה הישראלית ועל העולם האקדמי.

ספרה של המו"לית ד"ר לאה צבעוני העתיר פרגמנטים וסיפורים אישיים חושף זיכרונות של אישה שלא הייתה לה נקודת התחלה בטוחה, ואף על פי כן הגיעה להישגים מרשימים בחייה: קריירה מנהלית באקדמיה ובעלת הוצאת ספרים מובילה ותורמת.

גרפיקה:אלה רסקין

Continue reading

מחקר חדש: סופרי דור תש"ח מרדו בשלונסקי באחרית ימיו והוא הלך לעולמו בבדידות ובתחושה שנבגד.‎

 

חוקרת הספרות פרופ' חגית הלפרין דנה במערכות היחסים של סופרי דור תש"ח ושלונסקי, המאסטרו של הספרות העברית

Continue reading

לחתן שלי קראו קספר והוא התגייס לגדוד העיוורים. כשנפטר, הקדשתי לו את ספר הביכורים שלי

במשך שנים רבות מתמודדת המשוררת דינה דלבר עם הידרדרות בשמיעתה ובראייתה, אך ספר שיריה, צוחק על כל העולם ואשתו ומטפל בהומור עוקצני בנושאים  שונים, כמו: אהבה, התבגרות, ילדים, כלבים, פוליטיקה ועוד.

Continue reading

הפרשן הבטחוני של מבצע "שומר חומות" בספר חדש לקראת שנה חדשה ומוצלחת יותר!

ליאור אקרמן, בכיר לשעבר בשב"כ, שהתגלה במהלך מבצע "שומר חומות" כפרשן פוליטי מוביל ובעל תובנות מוציא את "אינטואיטיVי" ספר הכולל שיטה שפיתח מניסיונו האישי, המגובה במחקרים.

Continue reading