כאב החול שנשפך…

"אֱלֹהִים אַדִּירִים, הַאִם בְּכַוָּנָתְךָ

לְהָקֵל עָלֵינוּ אֶת הַפְּרֵדָה מִן הָאוֹר הַמָּתוֹק

כָּךְ –

עַל יְדֵי הַשְׁקָעָתֵנוּ בְּמִינֵי בְּעָיוֹת בְּרִיאוּת?

כְּעֵין עִוָּרוֹן? חֵרְשׁוּת?

הֵן אֶת הָרְחָשִׁים הָרָמִים שׁוּב אֵינֶנִּי שׁוֹמַעַת."           (תמה חזק)

 

כאב החול שנשפך…

למרות היותו ספר ביכורים, מעורר "דממת חול נשפך", ספר שיריה הראשון של תמה חזק עניין רב בסצינת הספרות המקומית וזוכה להערכה ולתמיכה נדירות.

פרונט דממת חול שנשפך

שיריה של תמה חזק הם רליגיוזיים בלי להיות דתיים. 49 השירים שקובצו לספר שיריה הראשון, "דממת חול נשפך" מציירים תמונות חזקות, מיתיות כמעט, המורכבות מאפלה ומאור גדול שמבקיע, מרוח טסה וקרחונים, ממרכבות הסוסים הנרדפות של הבגרות. כשגדל הילד ונפרד מן התום – נותרת בו הכמיהה. נותרת בו האימה. והמשוררת, כאותו ילד – ניצבת מאחורי זכוכית שקופה בחלקה  ואטומה בחלקה האחר. ראייתה בהירה וחדה, כדי לקלוט היטב את האיום, וגם מראות שהיופי בהם רב כמעט בלי נשוא.

חיי המבוגרים הם "אמנות הגעגוע" כדבריה, ואמנות הגעגוע של תמה חזק היא מרהיבה.

הספר יצא לאור וכבר גרר תגובות נלהבות מחוגי הספרות בישראל:

המשורר אשר רייך על הספר:  "דממת חול נשפך" הוא ספר מפתיע בבשלותו הפיוטית; שיריה של תמה חזקמגלים תעוזה ובגרות ריאלית , שלא תמיד אופיינית לספר ביכורים. שיריה משדרים פיקחות ופיקחון לנוכח המצב האישי-ישראלי שלה".

איש התקשורת והסופר יצחק לבני על הספר: "עולמה של תמה חזק הוא קשה, יש בו שבר, אימה ועם זאת הוא שופע חיים ותמונות מכאיבות ומרהיבות, יש בשירים דיוק מפורט וקישח ומפוכח ועדין, עם דמיון משולח, זהו עולם חד-פעמי וחל על כולנו"

תמה חזק ילידת 1971 בת קיבוץ אפיקים מגיל 10 גדלה ולמדה בניו יורק סיימה לימודי פילוסופיה באוניברסיטת שיקאגו. כיום מתגוררת בירושלים.

"דממת חול נשפך" , תמה חזק. הוצאת עיתון 77.

מחיר: 60 ש"ח. 56 עמ'. ציור העטיפה צוייר ע"י המחברת ומכונה "גשם"  

שמן על בד .

ניתן להשיג בחנויות הספרים ובאינדיבוק: http://goo.gl/90GIse

Comments are closed.