ביקורת נוקבת על החברה הדתית האליטיסטית, השיפוטית והחונקת

מה קורה שחייל ממשפחת עבריינית מדימונה עובר לגור בבית משפחה אשכנזית, משכילה ודתית?

הרומן של רונית רוטלוי, שהגיעה מהעולם הדתי-לאומי, חושף אור על אתגרים בציונות הדתית!

רננה (נני) ומוטי גולדברג, זוג נשוי והורים לילד בן שש, מתגוררים ב"נווה רעואל", עיר קטנה וקהילתית שהיא מעוז הציונות הדתית.  שניהם אקדמאים ומצליחים השייכים למגזר "הכיפות הסרוגות". רננה היא עורכת דין ומוטי הוא הייטקיסט מוכשר בתחומו ונראה כי חייהם הזוגיים מתנהלים על מי מנוחות.

לבקשת הקהילה הם מסכימים לאמץ חייל בודד, ואל חייהם נכנס אסף אפללו – טירון בחטיבת גבעתי שמגיע מרקע משפחתי קשה מאוד. כניסתו של החייל לביתם מחוללת תפנית בחייהם ומעוררת ברננה געגוע לבית שמעולם לא היה לה. היא מקלפת את שכבות רצונותיה, מנערת את אבק השגרה הזוגית וחושפת סודות מפתיעים שנקברו בעבר אך משפיעים ביתר שאת על ההווה. האיזון המופר משנה את גורלם של כל המעורבים ותובע סדר חדש.

"פק"ל געגוע" הוא סיפור על אינדיווידואליזם ועל כמיהה למימוש עצמי בתוך מסגרות קהילתיות ומשפחתיות נוקשות. הדמויות ממאנות להישמע לתכתיבי הסטריאוטיפ ומאמינות בכוחן לעצב את גורלן.

ברומן מותחת הסופרת, בוגרת בני עקיבא, ביקורת נוקבת על החברה חושפת אותה במערומיה. שלמרות שבניה נחשבים בדרך כלל ל"מלח הארץ", אין היא נקיה מחולי אשר מתבטא בגזענות, שיפוטיות ורכלנות.

רונית רוטלוי, עורכת דין ואם לשלושה בנים, אשר מתגוררת בגבעת שמואל ונעה מאז ומעולם בין העולם הדתי לחילוני. כדור שלישי, נכדה לניצולי שואה, ספגה היטב את הניגודים בין סבה, ניצול אושוויץ, אשר חדל להאמין בעקבות השואה, לבין סבתה אשר אמונתה רק התחזקה בעקבותיה. היא התחנכה בחינוך ממלכתי דתי ואף הייתה חברה בתנועת "בני עקיבא" וסיימה את לימודי המשפטים באוניברסיטת בר אילן, מחזור אחד מתחת ליגאל עמיר .היא נישאה לבן זוג חובש כיפה סרוגה, ואף חינכה את בניה בדרך זו, אך הבהירה להם כי הבית הינו בית פלורליסטי ו"איש באמונתו יחיה".

ספרה הראשון "לשחק באבא ואמא" בהוצאת "שניר", נמכר ברשתות הספרים וזכה לאהדת הקוראים ולשבחים רבים בסקירות שונות. בזמנה הפנוי היא כותבת ומשתתפת בערבי הקראה.

"פק"ל געגוע" מאת רונית רוטלוי.  עורכת: אורית צמח "ברנש – הוצאה לאור". 352 עמודים,  מחיר: 66 ש"ח . לרכישה באתר עברית בקישור https://tinyurl.com/3xc2mar9

צילום כריכה: צילם אביחי סוחר. גרפיקה: סטודיו לב ארי

Comments are closed.