הצפון הפרוע של ישראל…

הרעלת מי הכנרת, קשיים של סטודנטיות ערביות לצד אמנות נוצרית ושירה בציבור בקיבוץ יגור ועוד מגוון נושאים בספר החדש "מחקרים חדשים של הגליל"

הספר השני בסדרת "מחקרים חדשים על הגליל" מכיל 18 מאמרים בתחומי ידע ומחקר שונים – סוציולוגיה, ביולוגיה, ארכיאולוגיה, דת, אמנות ועוד… שהמשותף להם הוא הגליל וסביבותיו.

רבים מהם הינם פורצי דרך בתחומם ולא מעט מהם רלבנטיים לחיים ולבריאות של תושבי ישראל בכלל! המאמרים נכתבו על ידי 41 חוקרים, חלקם בעלי שם עולמי וחלקם בתחילת דרכם

גרפיקה: איתי בחור

גרפיקה: איתי בחור

בין הנושאים הנידונים בהרחבה בספר:

-"סקר ניטור חומרי הדברה באגם הכנרת" מאמר של פלג אסטרחן על הרעלות מים ודגים בעמק החולה ובכנרת, ובעצם הרעלות מי השתייה של כלל תושבי ישראל. המאמר חושף מידע שנאסף מ-5 תחנות ניטור בכנרת וכן מידע אודות הרעלות מכוונות של דגים על מנת להקל על הדייג!

-מאמר העוסק במתחים בין תושבים חדשים ובין תושבים ותיקים, שמלווים מעבר של משפחות מהמרכז לחיים בהרחבות בקיבוצים. קבוצת החוקרים טוענת שהקליטה בקיבוצים היא חיובית ברובה והמצב מקדם אפשרות לשילוב קהילתי בין קבוצות שונות.

-"עופי ציפור אך לא אל הדרור" מאמר מאת זאב גרינברג ודפנה שגיב-רייס על הקשיים של סטודנטיות ערביות שעוזבות את כפרן על מנת ללמוד במוסדות אקדמיים, וחיות וגרות בסביבה חדשה, לא ערבית ולא מסורתית: כותבי המאמר ערכו ראיוות עם שש-עשרה סטודנטיות מהגליל הלומדות במוסדות אקדמאים בצפון ישראל. המאמר חושף לצד קשיי שפה והשתלבות גם קשיים בירוקרטיים ומחסור בתנאים נאותים להצלחה בלימודים..

אסופת מאמרים זאת יוצאת בהמשך להרצאות שניתנו בכנס השנתי 'מחקרים חדשים של הגליל וסביבותיו'. לקובץ זה קדם קובץ המאמרים הראשון שיצא ב-2009.

"מחקרים חדשים של הגליל. ספר שני"  עורכים: פרופ' ציונה גרוסמרק, פרופ' חיים גורן, פרופ' מוסטפא עבאסי, ד"ר יאיר זלטנרייך, ד"ר זאביק גרינברג.

איתי בחור – הוצאה לאור, 334 עמ' הכוללים 125 איורים, מפות, תמונות, תרשימים וצילומים, חלקם נדירים  מחיר: 120 ש"ח

 

להשיג באתר ההוצאה לאור: www.bahurbooks.com , ובטלפון: 04-6390938.

Comments are closed.