הספר "לָגַעַת בַּשָּׁמַיִם" מאת טליה בירקאן

"לגעת בשמים" הוא דיאלוג בין הסופרת, מאמנת וכדורסלנית עבר, ובין אחותה המנוחה, אלופת ישראל בשחייה. מטרתו לאפשר לקורא למצוא משמעות, להחזיר לחייו מבט אופטימי ומפגש מחודש עם האנשים החיים ועם אנשים שהלכו לעולמם.

זהו סיפור על קשר שלא מומש במלואו בחיי היום-יום אך קיבל משנה תוקף בתהליך פנימי בפנייה לעולמות אחרים.

לפני כשנה נפטרה ליאור בירקאן מסרטן אגרסיבי במעי. היא הייתה שחיינית מקצוענית מהטובות בארץ. טליה המבוגרת ממנה בשלושה עשר חודשים, שיחקה כדורסל בנבחרת ישראל.

ליאור הייתה אלופה במים, טליה ניסתה לגעת בשמיים. ליאור ביקשה לתקן את תנועות השחייה של אחותה, וטליה ביקשה לרמוז לה על "ריקוד הכוכבים". ליאור הייתה ממוקדת וארוגה בעולם הארצי, זורמת בקלילות בתוך סופיות החומר, וטליה הייתה בחיפושים, התלבטה ונחבטה כדי לגלות את האין-סופי שברוח. רצתה לרומם את עצמה כדי לראות את אחותה במבט חודר ועמוק.

הן היו חברות, אבל במעמקים רחשו דברים, ויום אחד טרפו החיים את הקלפים. בהשראת ארבעים יומנים של ליאור ומכתבים שמצאה טליה בעיזבונה, היא ביקשה לנהל שיח חי, שישמיע את קולותיהן, לצאת למסע משותף ולהציע תיקון.  בחסות הרוח ביקשה להבין את המרחק בין העולם הזה לעולמות אחרים. ביתר שאת חיפשה להבין את מה שהתרחש ביחסים ביניהן ואת הקו הקצר ביותר אל העולם הבא. חיפשה משמעות בבלתי נתפס.

"לגעת בשמים" הוא סיפור על פגישה מחודשת של שתי אחיות, שאחת מהן על ערש דווי. הוא מעלה סוגיות קיומיות ועוסק בפיוס, באהבה, בתקווה ובאמונה שאפשר ללכת מעבר לכל מחסום אישי ומשפחתי ומעבר לעולם הזה. הספר מיועד לכל אדם הרוצה לעלות במדרגות של הרגש, המנטליות והרוחניות לחיזוק עוצמתו הפנימית וחיבור לרוח החיים.

"לגעת בשמיים" עוסק ביחסים במשפחה ומתבונן במוות התבוננות פילוסופית, פסיכולוגית ורוחנית.

טליה בירקאן היא סופרת, כדורסלנית עבר ומאמנת הוליסטית לגילוי האוצרות האישיים והמשפחתיים. בשיטת "מסעותיי בעץ החיים" היא משלבת את ההיבט הפיזי, הרגשי, השכלי והרוחני ומבקשת לארוג את הנפש עם הנשמה. משמשת יועצת פדגוגית לבתי ספר.

ספריה: "סימפוניה של אור – מסעותיי בעץ החיים" (2009), קלפי "סימפוניה של אור לגילוי האמת והטוב הפנימי" (2009), "מכתבים אל המלאך שלי – יומנו של ילד בעל רגישות חושית" (2010).

"במסמך מטלטל, שהוא מפגש וגם פרידה מאחותה, הופכת טליה את הסוף שאין בכוחה למנוע להתחלה חדשה, באומץ לב, בחוכמת התבוננות, בצלילות, מסירה לוט מעל מחשבות, מבכרת את התרחבות הרוח על פני הנטייה להתכווצות ולוויתור.

עדינה הלוי, פסיכותירפיסטית

בדרך רגישה, חמלתית ואמינה כותבת טליה את התיקון המבורך וההכרחי ביחסי אחיות דעתניות, מוכשרות ומחויבות. ומי שקורא את הדברים יכול לעִתים לבקש ולמצוא גם את מקומו בשיחה. טליה עוסקת בה ובאחותה המנוחה, ובאותה עֵת מעוררת את כולנו לרגישות ולהקשבה דווקא לקרובים לנו.                                  פרופ' מירון ח' איזיקסון, משורר

טליה בירקאן לבשה את גופיית נבחרת ישראל והבעירה אש על מגרשי הכדורסל. אחותה ליאור בירקאן הייתה אחת ממלכות הבריכה. הספר המרגש הזה מתאר את הרגעים שבהם אש ומים נפגשים בנקודת הרתיחה.                                            רוני סומק, משורר

 

זה סיפורן של שתי אחיות ספורטאיות מצטיינות העושות יחד דרך של התעוררות רוחנית לאהבה שביניהן. נוצר ביניהן דו-שיח אינטימי ונוקב מעומק הנשמה והאמת הפנימית של כל אחת.                                                          ד"ר כרמל שלו, מחברת "בזכות ההזדקנות"

טליה שחייה לא נמדדים בסטופר, מצליחה להראות לאחותה את האלסטיות של הזמן וביד בוטחת להוביל את אחותה הגוססת אל קבלה עצמית, היטהרות ונחמה.

ענת הופמן, לשעבר אלופת ישראל בשחייה

שתי אחיות. נשות חינוך. ליאור שחיה לפי לוח זמנים צפוף אבל תמיד היה לה את כל הזמן שבעולם עבור המטופלים שלה וטליה זורמת בחיים, מגלות בצל הפרידה המתקרבת שהן פעלו למען יצירת עולם יפה יותר.        חנה מלכיאור, מנהלת ריפוי בעיסוק שערי צדק

 

"לגעת בשמיים" מאת טליה בירקאן. הוצאת צבעונים. עורכת ד"ר לאה צבעוני, 264 עמודים, 100 שקלים. להשיג בחנויות הספרים ואצל המחברת.

לקבלת עותק פנו אל המחברת

052-3478505   Talbir7@gmail.com

Comments are closed.