הרעלה המרעילה" בספר חדש היוצא נגד האלימות כלפי נשים

 

"לחברתי פטימה" ספר שיריה החדש של רחל מיפו , עוסק בסבלה של האישה המוסלמית

העטופה ברעלה ונוצר מתוך כאב על מצבן של הנשים העולם הערבי.

הנאמר בספר בולט בייחוד בזמן חובת לבישת המסכה עקב משבר הקורונה בעוד נשים מדוכאות צריכות ללבוש מסכה אחרת כמעט כל ימי חייהן.

גרפיקה: אלה רסקין

 

רחל מיפו רואה לנגד עיניה את דמותה של פטימה בכלא השחור של בגדה השחור והרעלה השחורה המכסה את פניה. פטימה היא אישה אלמונית המדלגת בין ההפצצות במלחמות המתמשכות בארצנו, ודאגתה הגדולה היא שמא תחשוף הרעלה פיסה מפניה.

רחל שרה את כאבה ואת מצוקותיה של פטימה הזועקת זעקות חנק ומקווה שתימָצא הדרך לחיים טובים יותר של הנשים הכלואות בשחור כסותן.

פטימה בשיריה של רחל מיפו היא אישה הסובלת כל חייה, בעוד חברותיה חיות בארצות החופש ואינן נחנקות ברעלה.

לדברי המחברת: "הכאב הזה מתעורר בי בכל פעם שראיתי אישה כזאת. ויום אחד, בזמן מבצע צוק איתן, פרץ אותו כאב החוצה בתעוזה, וכמו אלף דגלים אדומים ניצבו מולי. כמו רוב עם ישראל ישבתי גם אני מול המרקע, והמלחמה התחוללה לנגד עיניי. לפעמים אפילו שמעתי יללת אזעקה כאן, בעירי. אבל המראות היו משם, ואל מול עיניי קפצה דמותה עטוית השחורים של האישה האלמונית, שבדילוגיה בין ההפצצות הייתה דאגתה הגדולה שמא חלילה תחשוף הרעלה המרעילה פיסה מפניה. כל השאר לא נראה חשוב בעיניה. האש סביבה היתה רע נסבל, ורע בלתי נסבל היה תזוזה של הרעלה מפניה בסערת המלחמה.

מראה האישה התקבע בי, והרגשות פרצו ועלו, ומאז הם מבעבעים בי, ואני מחפשת עוד ועוד מילים הבונות ויוצרות דמות לרגשות הגועשים בי לנוכח העוול הנורא, לנוכח הצער הגדול.  כך נוצרו השירים."

 ר' מִיָּפוֹ, היא סופרת ומשוררת. פרסמה עד כה שני רומנים ושני ספרי שירה. זהו ספר השירה השלישי שלה.

"חברתי פטימה", מאת ר' מיפו, צבעונים הוצאה לאור. העורכת: לאה צבעוני.

88 עמ' ; המחיר:  74 ₪.  להשיג בחנויות הספרים ובאתר צבעונים www.tzivonim.com

 

Comments are closed.