שירה סאטירית לקורא העברי

 

הוצאה מחדש של ספר השירים הסאטירים "קפה וקוראסון" היא הזדמנות לקורא העברי להתוודע לשירה חדשה מלאת שמחת חיים, ממזרית, אופטימית שהולחנה כבר בידי כ-60 מוזיקאים!

אהוד נוה הוא ישראלי ש"עשה את זה בגדול" בארצות הברית, אחרי שנים של לימודים והתמקצעות בתחום מנועי הסילון הוא משמש כיום כנשיא חברת Skymasters Aviation המספקת חלקי חילוף למטוסים לחברות תעופה ברחבי העולם.

אל הכתיבה הגיע לאחר שעבר מסלולי חיים רבים, הטיס מטוסים והפליג בספינות, היה יזם ואיש עסקים מצליח בתחומים שונים כמו עיצוב תכשיטים, מוצרי צריכה, טכנולוגיה ועוד.

בשנת 2017 פרץ לתודעת קוראי השירה העברית עם 3 ספרים שיצאו, כ-60 משיריו הולחנו, הוקלטו ובוצעו במסגרות שונות.

בין המבצעים והמלחינים ניתן למצוא את טולי דביר, ג׳ולי עידן לוי, שלמה רון, עמית חיו, יעל גרמן, רותם כהן, עירית דותן, יאיר סתוי, אורלי נתנאל, בן ישראלי, עדן רבין, עופר המרמן, גיל זמר, רפאל בן נון, קלוד פרץ, שירה חגית מלול, לוצ׳י ליאור אריאלי, חופית מסיקה, טובה להב, נורית האן-זיגלר ורבים אחרים. סגנון כתיבתו מושפע רבות מחיים חפר, שמשון מלצר וחנניה רייכמן.

"קפה וקרואסון" הוא ספרו השלישי. ספרו הראשון, "זה לא שייקספיר!" יצא בהוצאת אוריון. מספרו השני, "צריך ספונג'ה דחוף!" חילק אהוד 165 עותקים לסוחרי שוק מחנה יהודה לאות הוקרה על תרומתם לתרבות הירושלמית ולכך ששם ,למד כילד את משמעותם של מסחר ורווח.

לדברי ד"ר איתן מדיני: "המחבר מגלה ידע רחב בכתיבתו: ספרות, היסטוריה וכן יכולת בלתי רגילה לחקור ולראות בעמקי נפש האדם. הוא מתאר במילותיו רגשות עדינים מכל רחבי הקשת האנושית על גווניה."

לדברי העורך והמשורר ראובן שבת: "השירים הללו הם מסע פיוטי, מלא שמחת חיים, ממזריות, אופטימיות, ובעיקר ראיה מרחבית מאוד של סיטואציות קיומיות שבהם השיר הוא אמצעי ריאליסטי מאוד המבטא נגיעה בחיים עצמם. הרבה יותר מעוד התכתבות הגיגית שעניינה "אושר", "מצוקה" , "להט נעורי" או" הומור לשמו."

לדברי הסופרת המשוררת, הציירת, מנהלת ומייסדת מיזם שיר-א-שיר שרה אהרונוביץ׳ קרפנוס

מילותיו של אהוד נוה הופכות אירוע יומיומי לסיפור בפני עצמו, בכתיבה שופעת, הומוריסטית, מעציבה ומרגשת.. אהוד שכינה את ספרו הראשון "זה לא שייקספיר" או "It ain't Shakespeare", משום שלא התיימר לכתוב באופן קונבנציונלי אלא לדקור את עינינו וליבנו בחדות מילותיו.

שיריו מחזירים אותנו לילדותנו, לנערותנו, לאהבותינו ונוגעים בנימה אישית בטיפוסים שונים אותם פגש במהלך מסע חייו.אהוד החליט להצטרף למיזם שלי, ""שיר-א-שיר" והיה שותף להפיכת מילותיו ללחן ולבצוע בידי זמרים/ות שונים/ות.איני יודעת מה צופן לנו העתיד אך בטוחה אני שאהוד נוה צופן בחובו הפתעות נוספות ורבות לנו."

אהוד נוה נולד בירושלים, ולמד מכניקה עדינה בתיכון ברנדייס בירושלים. משם עבר ללמוד בבית הספר הטכני של חיל האוויר והיה בוגר הקורס הראשון במגמת מנועי סילון. בגיל 19 נבחר ונשלח על ידי חיל האוויר לארצות הברית להשתלמויות במספר מנועי סילון.שם התמחה בשיפוץ מספר מנועי סילון אותם רכש אז חיל האוויר. ב-סן דייגו למד ב Solar Gas Turbine School ובפיניקס בGarret Air Research. הוא שירת חמש שנים בחיל. בין השנים 1973 ל- 1978 עבד כדייל אוויר בחברת ׳אל על׳

בשנת 1978 עבר לארצות הברית שם נע בין ניו יורק, אילינוי, קליפורניה, נבאדה, אריזונה, למד מנהל עסקים באונברסיטת נבאדה. בנוסף השתלם גם בעיצוב, הכנות שעווה, יציקה, שיבוץ. בבית הספר לעיצוב לעיצוב תכשיטים במיאמי,

כמו כן למד והוסמך באבני חן, יהלומים, ופנינים. ב-GIA Education.

בשנים 1982 עד 1985 עיצב תכשיטים עבור המעצב המפורסם אוסקר דה לה רנטה.

בין השנים 1999 ו-2000 חזר לישראל וניהל את חדר המצב הקים ופיקח את אתר מינהלת 2000 בעירית ירושלים.

לאחר מכן מונה להיות רכז מנהלת המיגון של עירית ירושלים בשכונת גילה כשהייתה תחת אש בזמן האינתיפאדה השנייה.

בעיר בירושלים בעברו שימש כעוזרו האישי של יועץ האמנות של העירייה, הצייר דוד סוזנה.

בתחילת שנות ה-80 היה צלם וסטייליסט בחברת ההוצאה לאור Avanti במיאמי.

את המהדורה החדשה של "קפה וקוראסון" ניתן להשיג בטיקתקי http://www.tiktakti.co.il/catalog/ehud-nave/cafe/

או באתר הוצאת אוריון: https://tinyurl.com/y6rpfspz

את "זה לא שייקספיר" ניתן להשיג באתר עברית ובאתר הוצאת אוריון

https://tinyurl.com/yby3jwqk

Comments are closed.